Kako ste draga slovenska srca?
Slišala sem o vseh podnebnih izzivih in vsem iz srca želimo obilo moči za nadaljevanje preko vseh preprek.
Vsi tule v toplem srcu Afrike vas prelepo pozdravljamo izpod malawijskega, spet vročega podnebja. Pravijo, da je deževna doba pa jim res ne morem verjeti, ko pa že ob 5.45 zjutraj pripeče in zapeče, ko stopiš pod afriško sonce :) Res je da plohe pridejo, ampak za kakšno urico ali dve ponoči pa kakšne pol urce čez dan.
Taka je klima ob našem jezeru, v hribih te pa ponoči že kar zebe, tako, da je topla deka ali spalna vreča pod »muss« :) No, kot prava Slovenka, sem vam najprej povedala o vremenu, zdaj pa naprej, a ne :)?
V Dar Es Salaamu (največje afriško pristanišče, Tanzanija) sem 16. januarja prevzela 2 nadobudni slovenski prostovoljki, Ano in Mirjam. Prva je bodoča študentka rosnih 19 let, s prelepim sončnim karakterjem, pozitivka z eno besedo. Druga pa 50-letnica, vrtnarka in pekarica, čudovita gospa, s toplo dušo, karizmo in energijo Boginje. Tako ju čutim jaz, da o naših malih vaških angelih sploh ne govorim, prilimani so nanju :).
Vsaka ima po 2 otroka na enem prstu roke, se pravi 10 na roko :). Tak je prizor vsako jutro, ko po jutranjih delavnicah v OŠ Mazembe odhajata proti centru na ELINE delavnice. Res sijeta, se smejita in uživata v afriški vaški idili.
Dekleti sta se super ujeli, celo razumeli vse razloge, zakaj sem bila zadržana na sestankih v mestu Mzuzu, kako jim nisem mogla pripeljati hrane dovolj zgodaj v vas, ko so zaloge pojenjale. Kot na primer dogodivščina, ko so se gume avta počasi »žgale« na cesti, ko sem avto vozila iz Mzuzuja proti centru. Dekletoma sem rekla: » Cel avto imam nabasan hrano, a sem brez opcije dostavitve le te do vaju v center, prosim vaju da gresta do sovaščanov in jih prosita da vam skuhajo kasavo (lokalni krompir) in priložijo kako zelenjavo, zagotovo vama bodo pomagali, vidimo se zvečer, ko se vnovič odpravim na pot, z novimi gumami, ki se prilegajo meram avta. Ohh ja, to je Afrika.«
Še vedno se zgodi, da sem soočena s situacijami, ki so res večje od mene in moje »moči«, da jih lahko nadzorujem in jih obrnem v smer produktivnosti. Ugotovila sem, da če se le »predam« in dovolim Univerzumu, da se stvari zgodijo, kot se morajo, se na koncu vse obrne še v večjo korist in ugodje, katerih ne bi pričakovala, ko sem situacijo želela rešiti takoj in s perspektivo, ki sem jo imela v danem trenutku. Prav tako sem se naučila zaupati svojim notranjim občutkom, če grem npr. Na par sto kilometrsko pot in čutim, da sem v sebi nemirna, se moram ustaviti, umiriti, meditirati za par minut in Univerzum prositi za varnost in udobje na poti. Šele takrat lahko nadaljujem in vse poteka varno in v okviru mojih želja (blagoslovov). Ja, Afrika me je zares naučila kako biti predana »svojemu višjemu vodstvu«, ki mi kaže pot, saj verjamem, da je Univerzum sklop Pozitivnih, dobrobitnih energij, katere me lahko vedno vodijo proti najboljšemu se izzidu, cilju, ki je zame najboljši v vseh pogledih. Saj vem, da zakoni narave narekujejo, da tisto kar oddajam tudi privlačim. Se pravi pozitiva, radost, smeh, vera v zmage, predanost, prijaznost in dobrota, ki jo oddajam, se mi vrača na dnevni ravni v izobilju. Izzivi pa le pridodajo k temu, da sem zavedna vsega okoli sebe, z nogami trdno na tleh a še vedno si dovolim sanjati in iti na pot za uresničitvijo le teh. To predajam vsakemu od vas, da ste močni in neustrašni, ko greste za svojimi željami, sanjami. Nobene od njih so nemogoče, če le naredite prvi korak in za njim še naslednjega in tistega odločilnega naprej z vso paro, ko situacije ne kažejo na izzid, ki ste si ga želeli. Vse ob svojem času, ste na pravem mestu ob pravem času.
Okoli vas pa je polno blagoslovov, tako, da le nasmeh na lica in vedrino v srce, življenje je lepo!
Ena skupina prostovoljcev se po zajtrku odpravi v sosednjo osnovno šolo Mazembe, tam asistiramo učiteljem prvega in drugega razreda pri matematiki ter angleščini. Ob 10.20 pa vzamemo skupino otrok s posebnimi potrebami, se pravi tiste, ki imajo učne težave, ki so ponavljajali prvi ali drugi razred enkrat ali pa večkrat. Z njimi delamo vsak dan od 11h do 13h. Preden začnemo z individualnimi urami jih dodobra nahranimo, z rižem in zelenjavno omako, s sojo v omaki pa s fižolom in nsimo (polento iz koruze) ter s sadjem. Nato začnemo delavnice, ki se tičejo grafomotorike, seznorične orientacije, učimo jih angleških besed ter izvajamo vaje za urjenje grobe motorike ter matematike. Vse izvajamo v 20-minutnih intervalih, da otroci ne izgubijo koncentracije. Po individualnih delavnicah okoli 13h pojemo kosilo, ki ga naša kuharica Maggie pripravi na ognjišču iz opek. Malo se sprostimo pa že zaslišimo smeh in prijazne pozdrave otrok zunaj centra okoli 13.30, ki se slišijo nekako takole: »Amaaaa Jana upeleka booooliii :)« (Mama Jana daj nam prosim žogo.)
Ob 14h začnemo z generalnimi delavnicami angleščine, matematike ter športa. Te delavnice so neobvezne, tako, da otroci prihajajo po želji, naenkrat jih imamo okoli 50-100 vsako popoldne. Če je »market« dan, ko otroci asistirajo svojim mamam na marketu pri prodaji sadja in zelenjave, jih v center pride manj, ali pa če je dan, ko se delijo semena s strani vlade. Delavnice so polne smeha in dobre volje, še posebej se jim dopade, ko rišejo s flomastri in temperami ter izdelke odnesejo domov, da jih mame obesijo na stene hiš. Da ne govorim o balonih, milnih mehurčkih, igranju odbojke ter nogometa, žurali bi do jutranjih ur, če bi lahko. Delavnice zaključimo okoli 17h, otrokom lepo rečemo: » We are finished, see you tomorrow, now you have to go home.« Ker ne zaleže, sem se naučila Chitonga rečenice: » Mwana tiyeni ku nyumba pamana pamana, taluuuta. » Pokajo od smeha in navdušenja potem pa uberejo pot pod noge proti domu.
Radi Vas imamo, močno :)
Jana in malawijska srca.